Szerintem nagyon jópofa téma került az e havi Témázós posztok keretében terítékre. Vagy fogalmazhatnék inkább úgy, hogy rám abszolút, 100%-osan jellemző a téma. Ugyanis én vagyok az a lány, aki listamániás, és aki lassan a listáiról is listákat vezet, így naná, hogy az olvasmányaimról is születnek folyton folyvást újabb pontokba szedett feljegyzések, ráadásul több platformon, formában.
Forrás |
De nézzük az én olvasmánylistáim evolúcióját. Kezdetben vala a régi általános iskolás olvasónapló, amit nem igazán szerettem, emlékeim szerint a Kincskereső kisködmön esetében vért izzadva készítettem el. De persze itt lehet, hogy az olvasmány minősége és a kötelező jellege volt az, ami miatt ilyen nyögvenyelősen készült el. Aztán ahogy a könyvmoly énem kezdett középiskolában egyre jobban előtörni, úgy jött az ötlet, hogy erről vezethetnék akár egy füzetben listát is. Nagyon egyszerű füzet volt ez, csak felvezettem, hogy mikor és milyen könyvet olvastam, meg hogy mennyire tetszett 1-5-ig mozgó skálán osztályozva (hatott rám a sulis lét, na!). Aztán jöttek a munkás évek, amikor ez ember napi 8 órát gürizik, délután még igyekszik elhitetni magával, hogy ez még nem a világ vége és a barátok sem szélednek szét, és valahogy az olvasás kicsit kikopott az életemből. Majd ahogy helyreállt a világbékém és megszoktam, hogy innentől kezdve ez van, melózni kell, újra rákaptam az olvasásra. És mivel a munkám és a képzettségem olyan, hogy non-stop gép előtt ülök és excel táblákat buherálok, ezért adta magát az ötlet, hogy mi lenne, ha az olvasmányaimat immár egy saját magam által kitalált excel táblába vezetném. És ennek már 11 éve és azóta is ez a tábla nálam az alap.
Teljesen egyszerű dolgokat vezetek benne, úgy mint mikor és mit olvastam, mi a beszerzés forrása (pl. könyvtár, vagy itthoni, vagy adott évi beszerzés, vagy ajándék könyv stb.), hány oldalas a könyv, milyen nemzetiségű és nemű az írója, illetve szintén 1-5-ös skálán milyen értékelést kapott tőlem. Van még két megjegyzés rovatom is, ott olyanokkal szoktam kiegészíteni az adott könyvről az infót, hogy várólista-csökkentős olvasmány-e, vagy éppen újraolvasás, vagy esetleg kedvenc könyv, szóval egy plusz szöveges mező. Mindezekből szoktam év végén/következő év elején megírni a könyves zárásomat. Látom a nemzetiségi arányokat, az összes oldalszámot, a legrövidebb/leghosszabb könyvet, a legjobb/legrosszabb könyvet, melyik hónapban olvastam a legtöbbet vagy épp a legkevesebbet és szinte mindenhez lehet mondjuk átlagot is nézni (bocsi, nálam szakmai ártalom a számszerűsítés és a következtetések levonása :)) Szóval részemről remekül működik a saját kis kreálmányom. Az olvasások mellett a beszerzéseket is nyilvántartom persze. Na, itt szoktak év végével sokkoló adatok kijönni. Mert feltüntetem az árakat is a beszerzett könyvek mellett. Emlékszem, volt egy olyan évem, hogy dobtam egy hátast az összegtől. Így ez egy teljesen jó mérce, hogy mennyire el tud szállni az ember a könyvekkel. Azóta mind a mennyiségre, mind az árakra igyekszem odafigyelni. Ez utóbbinál segítség az akciós beszerzés, vagy az előrendelés illetve a törzsvásárlói pontjaim is folyamatosan használatban vannak. Megjegyzésként itt olyan dolgokat szoktam írogatni, hogy kitől kaptam ha ajándék, vagy éppen hogy már olvastam, csak nem volt saját példányom, vagy egy már meglévő könyv újabb kiadását szereztem be, mindazon dolgokat, amelyek nekem infók.
Forrás |
Az excel táblás időszakom után néhány évvel jött az életemben az a rész, hogy felfedeztem magamnak a moly.hu-t, a magyar goodreads-et. A molyt szerintem az online térben otthonosan mozgó könyvmolyoknak nem kell bemutatni, egy elég komplex felület, ahol az olvasásaidhoz kapcsolódó rengeteg dolgot számon tudsz tartani, nyomon tudsz követni. De ez mellett nem csak egy szimpla könyves adatbázis, hanem egy közösségi platform is. Én rengeteget köszönhetek neki. Regisztrációm után hirtelen megugrott az olvasásaim száma, mert jobbnál jobb könyveket találtam és persze mindet el akartam olvasni. Folyamatosan jelentkeztem a futó kihívásokra, ezért olyan íróktól is olvastam, akiktől addig nem, vagy el sem képzeltem hogy valaha fogok. Eleinte az összes funkcióját használtam, de manapság már szinte csak az olvasásaimat és a beszerzéseimet, meg a váró-illetve a kívánságlistámat vezetem, plusz a figyeltjeim tevékenységét nézem. A molyos balhé miatt egy kicsit csalódtam, azt hiszem azóta vettem vissza az aktivitásomból. Viszont a blog létét és nagyon sok szuper baráti kapcsolatot hozott az életembe a moly. Ezek az online és IRL barátságok pedig a legszuperebb hozadékai a molyos regisztrációmnak. Köszi ezúton is mindenkinek! *.*
Ha már fentebb a magyar goodreadsként hivatkoztam a molyra, akkor azért erről is essen pár szó. A goodreads felületén is fent vagyok, de nem nagy aktivitással. Amikor a molyról többen oda pártoltak át, akkor én is jobban használtam, nem akartam bizonyos embereket szem elől téveszteni. Viszont mivel nekem olyan sok pluszt nem ad, ezért nem megyek fel rá olyan sűrűn. Egy dolog miatt amúgy szeretem: ha egy megjelenés előtt el szeretném dönteni, hogy az a könyv mennyire fog engem érdekelni, akkor a goodreadsen szoktam olvasni róla a véleményeket, aztán vagy megerősítenek ezek, vagy nagyon eltántorítanak az adott könyvtől.
Forrás |
És most akkor mesélek egy kicsit arról is, hogy egyik kolléganőm tavaly miért sokkolódott le annyira az íróasztalom mellett. Bizony azért, mert észrevette, hogy határidőnaplót használok, ami nem online hanem papír alapú. És bizony írok is benne, listákat is vezetek, színkódokat használok, szóval szívem-lelkem benne van az én kis journalomban. Úgyhogy én még biza továbbra is a papír alapúság, a kézzel írás elkötelezett híve vagyok. Grafomán lelkem van, imádok kézzel írni, formázni a betűket és természetesen a határidő naplómban van könyves szekció rész. A havi oldalnál vezetem hogy abban a hónapban milyen könyveket olvastam el. Tele van post-itekkel, ahová amikor eszembe jut egy könyv, vagy csak olvasok róla valami érdekeset és felkelti a figyelmem, gyorsan le tudom jegyzetelni, hogy el ne felejtsem. Az elején van egy folyamatosan változó post-it lista, amin a könyvtári tippeket vezetem, könyvtárazás előtt pedig felírom mellé a könyv számát, hogy könnyebben megtaláljam a polcon. A határidő naplóm végén van több üres / vonalas / négyzethálós oldal. Itt olyan dolgokat vezetek, hogy milyen könyveket vettem meg, elolvastam-e már őket vagy sem. Illetve idei évem nagy szerelme egy várólista-csökkentős kis bullet journal oldal, ahová könyvespolcszerűen felrajzoltam a listámon szereplő 24 könyvet és amelyiket elolvastam azt kiszínezem. Imádom! Sokkal jobb érzés nekem mondjuk kihúzni, kipipálni vagy kiszínezni valamit a listámról, mint a mobilomban szereplő jegyzetből kitörölni a feladatot a teljesítése után.
Amúgy jövőre van egy olyan tervem, hogy egy könyves bullet journalt fogok vezetni, sok-sok rajzzal, listával és minden elolvasott könyvről sok-sok infóval, egy kis összefoglalóval, idézetekkel. Tudom magamról, hogy van egy kreatív oldalam, amit a mindennapokon a munkában nem úgy és nem olyan szinten tudok megmutatni, ahogy én szeretném, így ebben a projektben igazán ki tudnék teljesedni. Meg azok a percek, amikor ezekkel a bullet journalos kezdetleges kis oldalaimmal szöszölök, nekem abszolút hozzák a flow érzését, így kikapcsolódásnak sem utolsó. Remélem meg tudom majd valósítani.