Mariel Hemingway - Ben Greeman: A Hemingway-átok
Azt hiszem, hogy én vagyok a marketingesek álma, legalábbis a könyves szekciót nézve. Amint megláttam A Hemingway-átok könyvcímet, tudtam, hogy mindenképpen meg fogom venni, hisz Hemingway és munkássága nagy kedvencem, élete pedig mindig is érdekelt. Amiért a marketingeseket említettem az a szerintem hatásvadász cím. Igen, sok tragédia érte a Hemingway családot az évek során, de mégis úgy gondolom, hogy nem ül rajtuk átok. És maga a könyv sem erről szól, nem keres miérteket, vagy nem ás nagyon mélyre Ernest életébe és az ő viselkedésének hatását sem nagyon firtatja a családtagjaira nézve, hanem egyszerűen Mariel Hemingway, Ernest egyik unokája, elmeséli az életét.
"Visszaemlékeztem arra, hogy gyerekkoromban hogyan jöttem tisztába
nagyapám öngyilkosságával: lassan, és egyre inkább megérezve, hogy
mennyire nehéz az embereknek feldolgozni azt, ami történt. (…) Ernest
döntését nem lehetett teljesen megmagyarázni. Senki nem tudhatta, előre
eltervezett cselekedet, esetleg pillanatnyi kétségbeesés eredménye, vagy
egyáltalán szándékos volt-e. Megválaszolatlan kérdés volt, egy lezárt
ügy nyitott aktja és ezért senki nem tudta, mit kezdjen vele."
Ha valaki kézbe veszi ezt a könyvet, ne számítson olyan részletekre Ernest életével kapcsolatban, mint amelyek A párizsi feleségben vagy a Mrs. Hemigwayben olvashatóak, a híres író igazából a könyv elején és a végén van megemlítve. Mindez talán annak köszönhető, hogy Mariel - aki Bumby harmadik, legkisebb lánya - születésekor Ernest már nem volt életben. Elbeszélésekből, családi történetekből, fényképekből és persze a regényeiből ismerte meg a nagyapját. Attól függetlenül, hogy nem sok újdonságot tudtam meg a Nagy Íróról, mégis elég élvezetesnek találtam Mariel életének történetét. Egy diszfunkcionális családba született, ahol szerintem a szülők között soha nem volt igazi kapcsolat, a két nővére és közötte sem éreztem igazán a testvéri köteléket, hanem folyamatosan a versengést, a megfelelni vágyást, a másik túlszárnyalását. Nem csoda, hogy ilyen környezetben, ráadásul mentális és fizikai betegségek árnyékában Mariel az egész életét arra tette fel, hogy ő ezeket elkerülje, hogy egészséges életet éljen minden tekintetben. És bár nem hiszem, hogy le akarta volna bármiben körözni a nővéreit, mégis, egy véletlennek köszönhetően ő lett közülük a legsikeresebb: színésznő lett belőle.
"A családomban mindenki árnyékban élt. Margaux a tökéletes nővére, Muffet
árnyékában, aki viszont a mentális betegségéében. Apám anyám első
szerelméében. Anyám a saját múltjában. Mindenki ki akart lépni a saját
árnyékából, mindenki azt akarta, hogy elismerjék azért, ami, ne pedig
lenézzék azért, ami nem. Én a legkisebbként arra törekedtem, hogy önálló
legyek, hogy én s kiléphessek a fénybe, de csak a kudarcra, a
kompromisszumra és a csalódottságra láttam példát magam körül."
Az egész könyvben azt hiszem azokat a részeket olvastam a legnagyobb élvezettel, amelyben Mariel a színészi karrierjéről mesél, főleg a filmekről és színész partnereiről. Olvashatunk Woody Allenről, Kurt Russelről, Eric Robertsről, Robert de Niróról és még Oscar-jelölés is. Jó volt kicsit bepillantani a kulisszák mögé és bár eddig sem irigykedtem a hollywoodi színészek élete iránt, de most már bizton mondhatom, hogy nem minden arany, ami fénylik ott sem.
Az utolsó fejezetekben azért Ernest halálának évfordulója alkalmából Mariel is vállalt pár tévés megjelenést és interjúkat, és ezekben a részekben nagyon érdekes gondolatokat fogalmazott meg nagyapjával és családjával kapcsolatban.
"Azt mondják, Hadley-t minden más nőnél jobban szerette, és azzal, hogy
elhagyta őt, úgy döntött, hogy ő Ernest Hemingway, a Nagy Író lesz, nem
pedig Ernest Hemingway, az ember, férj és apa. Senki nem tudhatja
biztosan, de én azt hiszem, sarokba szorítva érezte magát, érezte, hogy
nem élheti mindkét életet."
***
"A család egy megrepedt tükör, amely ennek ellenére pontosan mutat meg bennünket."
Összességében örülök, hogy elolvashattam Mariel történetét, és bár egy kicsit mást kaptam, mint amit a cím alapján magamban elképzeltem, így is élvezetes olvasmány volt egy diszfunkcionális családról és a kitörési lehetőségekről.
Kiadó: Tericum
Kiadási év: 2017
Fordította: Torma Péter
2 megjegyzés:
Mivel nem vagyok akkora Hemingway rajongó ezért ez most lekerült a várólistámról :) Persze nincs kizárva - magamat ismerve - hogy valamikor mégis elolvasom :D
Dóri, eggyel kevesebb legalább :) Úgyis sok a felhozatal.
Megjegyzés küldése