Kicsit megcsúsztam ezzel a bejegyzéssel, hiszen általában január 1-jén délután szoktam véglegesíteni, beírogatni a számokat, százalékokat, de a tegnapi nap során inkább még hagytam magamnak egy kis pihenőt, hogy a posztírással a dolgos hétköznapok szürkeségét dobjam fel. Szóval, újra eltelt egy év, újra visszatekintünk jó sokan, köztük én is, hogy milyen is volt a 2017-es év könyves szempontból. Röviden: jó, hosszabban pedig lentebb mesélek mindenről.
OLVASÁSOK
A mindenféle nyilvántartásom szerint 2017-ben összesen 59 könyvet olvastam el. Év elején 60 olvasmányt lőttem be magamnak, ezt úgy gondoltam akkor, hogy eléggé alul terveztem, de mint az élet bebizonyította, mégsem. Oldalszámokat tekintve ez durván 20.500 oldal, ami napi átlagban 56. Ez azért egy tök jó mutató, mert volt olyan hónap, hogy azt éreztem alig olvasok, de így átlagban leosztva azért ez szerintem mégis egy jó kis ütem. Az elolvasott könyvek közül 2 volt mesekönyv, illetve egy felnőttmesekönyvet is olvastam (Szabó Imola Juliannától a Kinőtt szív című kis kötetet). Sajnos idegen nyelven egyetlen egy könyvet tudok felmutatni, Alice Hoffmantól The Story Sisters lett a 2017-es angolul olvasásom egyetlen alanya. Ezen jövőre jó lenne picit javítani, de ha nem megy, nem megy, ilyeneken már rég nem görcsölök. A várólista-csökkentés keretében 12 könyvet olvastam (továbbra is szeretem ezt a játékot, erről meg a jövő évi kis csapatomról majd külön posztban írok részletesebben). Ami idén megint jellemző volt rám az az újraolvasás. Egyre jobban szeretem, és nem, nem sajnálom rá az időt. Sőt. Összesen 8 könyvet olvastam el újra, ami ugye 10%-ot meghaladó arány. Ami a statisztika készítésekor meglepett az a női és férfi szerzők aránya. Ha akartam volna se jöhetett volna jobban ki, de 28 férfi és 28 női szerzőtől olvastam, illetve 3 könyv válogatás volt, így nagyjából egyensúlyban van a mérleg. Nemzetek szerint 16 ország szerzőinek könyvein keresztül kalandoztam végig az évet, ebből magyar összesen 7 volt, de igazából már ez szám sem érdekel, sokkal jobban számítanak már a jó történetek nekem, minthogy elmondhassam hogy X-től vagy Y-tól is olvastam már.
|
2017 könyves szempontból |
BESZERZÉSEK
5 évre visszanézve magam sem gondoltam volna, de 2017-ben voltam a legmértékletesebb: összesen 33 könyv került fel a könyvespolcomra. Ebből 8 ajándék volt az év során, így magamnak 25-öt vettem, ami egy tök jó szám, havi átlag 2 könyv. A beszerzéseim között egy könyv volt, amit korábban ugyan már olvastam, de teljesen odavoltam az új kiadásáért, illetve az újrazását is tervezem, ez pedig Atwoodtól A szolgálólány meséje. Az adott évi beszerzések olvasását viszonylag tudom tartani, igazából a novemberi és decemberi "dorbézolás" vitte el nagyon a százalékot, mert 19-et olvastam csak, azaz az 58%-át. Nem volt olyan hónap, hogy ne került volna hozzám könyv, januárban, februárban és júliusban voltam a legmértékletesebb, ezekben a hónapokban 1-1 kötettel bővült a magánkönyvtáram. Az év végi könyvdömpingnek köszönhetően viszont novemberben és decemberben (itt azért a karácsony is közrejátszott) is 5-5 könyvvel gazdagodtam.
Az alacsonyabb beszerzés mögött az impulzusvásárlások visszaszorítása áll. Sokszor ott voltam, hogy ezt vagy azt a könyvet megrendelem, de aztán aludtam mindig rá egyet, majd ennek köszönhetően tényleg csak azokat vettem meg, amiket nagyon-nagyon szerettem volna. Amúgy még így is sikerült néhány olyat beszerezni, ami elég lett volna könyvtárból, szóval a radaromon még mindig van mit tökéletesíteni.
|
Egy könyvtári zsákmány |
KÖNYVEK
Kezdjük azokkal, amelyek csalódást jelentettek. Vagy mást vártam tőlük, vagy nem jókor találtak meg, vagy én nem vagyok velük kompatibilis.
- Kent Haruf: Kései párbeszéd (filmen viszont láttam, úgy nagyon szuper történet volt)
- Carrie Snyder: A futónő
- Bjorn Sortland: Az őszinteség perce
- Donna Tartt: Az Aranypinty (nem, nem az én könyvem volt, holott a stílusát imádom DT-nak, itt is gyönyörű mondatai voltak, és mégsem találtunk egymásra. Azóta is gondolkodom rajta, hogy mi lehetett a gond.)
Nem vártam volna, hogy ennyire szeretni fogom, avagy a meglepetés-faktor bennük volt 2017-ben:
- Charles Frazier: Hideghegy
- Angela Marsons: Elfojtott sikoly
- Csapody Kinga - Nagy Boldizsár (szerk.): Az első
- Lorenzo Marone: A boldogság megkísértése
- Jean-Michele Guenassia: Javíthatatlan Optimisták Klubja
Sorozatok
Magam is meglepődtem rajta, hogy idén nem nagyon olvastam sorozatokat. Összesen két könyv volt, amely sorozat része. Ebből az egyik az Elfojtott sikoly (indító kötet, mivel nagyon bírtam, a folytatást is tervezem), illetve Scalzi Vének háborúja sorozatából most tartok a 3. résznél, az Utolsó gyarmatot olvastam el 2017-ben. Ez utóbbit mindig beválogatom a vcs-be, idén is benne van a 4. kötet, így ez is folytatásra vár.
Számomra 2017 legjobbjai (nem sorrendben, csak ahogy eszembe jutnak):
- Jandy Nelson: Neked adom a napot
- Joël Dicker: A Baltimore fiúk
- Herman Koch: Nyaraló úszómedencével
- Elena Ferrante: Briliáns barátnőm
- Fredrik Backman: Mi vagyunk a medvék
- Gail Honeyman: Elenor Oliphant köszöni, jól van
A leghosszabb és legrövidebb történetek:
Tavaly cél volt az, hogy legyőzzem az 500+-os könyvek iránti "félelmemet". Ez olyannyira jól sikerült, hogy 10 könyv az olvasottak közül ebbe a kategóriába esik. A három leghosszabb a Javíthatatlan Optimisták Klubja (711), Az Aranypinty (800) és A fényességek (942) volt. Utóbbi Az Aranypinty fiaskó tükrében még jobban tetszett így visszagondolva.
A legrövidebbek természetesen a mesék voltak. Lacki János A gipszmüzli és epertorta című meséje csak 32 oldal volt, míg gyermekkorom nagy kedvence, A sün, akit meg lehet simogatni összesen 76 oldalnyi történetet jelent.
|
Mesekönyvek is kellenek néha |
TERVEK 2018-ra
Igazából nem tervezek, majd minden alakul magától. Hasonlóan jó évvel és könyvekkel kiegyeznénk 2018-ban is. Igyekszem még tudatosabb lenni a beszerzések terén, amiben a könyvtárazás nagy segítség, hisz idén 15 könyvet olvastam el onnan. A darabszámot tekintve lejjebb adom a célt, mindenféle egyéb elfoglaltságnak, IRL programnak, munkának köszönhetően nagyon boldog leszek ha 40 könyvet el fogok olvasni jövőre. Úgy érzem a 2017-es beszerzéseim olvasatlanjai közül még nagyon sok szuper könyv várja a sorát (például Atwood, Joanne Harris, Elena Ferrante), szerintem a 2018-as vcs-be is olvasmányos, érdekes könyveket válogattam be, a könyvtárban pedig mindig találok olyan könyvet, amellyel csak úgy spontán egymásra találunk. Szeretném ha az olvasás továbbra is az életem része maradna a bloggal együtt (bár idén voltam a legkevésbé aktívabb, de innen szép nyerni). Sokkal szegényebb lennék, ha nem lennének velem a már elolvasott történetek, illetve azok az emberek, akiket általuk és a blog által ismerhettem meg.
Ezúton kívánok mindenkinek könyves élményekkel teli boldog 2018-at!
Többiek is számoltak, listáztak, zártak:
Heloise is csokorba szedte az olvasmányait 2017-ben
PuPilla, aki a könyvek mellett filmekről és könyvbáras kajákról is vallott
Dóri, aki 150 felett száguld
Ilweran, akinek az idén a sorozatajánlóit is imádtam